Seinäjokelainen death metal -yhtye Progeny of Sun on julkaissut toisen pitkäsoittonsa, joka kantaa nimeä ”Prophets of the Void”. Albumi on seuraaja vuoden 2023 debyytille Throne of Desolation, ja se syventää yhtyeen jo entuudestaan tunnistettavaa tummanpuhuvaa ja monipuolista äänimaailmaa. Yhtyeen mukaan uusi levy on saanut aiempaa raivokkaampia, tummempia ja kauniimpia muotoja. Vaikka musiikki on juuriltaan tiukasti death metallissa, albumi ylittää rohkeasti genrerajoja, luoden yllättävän ja vivahteikkaan kokonaisuuden. Yhtyeen vahvuudet on tunnistettu ja tuotu esiin entistäkin näkyvämmin, mikä tekee levystä kunnianhimoisen askeleen eteenpäin.
Albumin 12 kappaletta muodostavat syvällisen kokonaisuuden, jossa yhdistyvät suoraviivainen raivo sekä tunnelmalliset ja kauniit hetket. Tämän monimuotoisuuden on saavuttanut yhtyeen laajentunut kokoonpano. Alun perin kahden miehen projektista on kasvanut täysivaltainen viiden jäsenen bändi. Tämä on antanut musiikkiin uudenlaista syvyyttä ja moniulotteisuutta, jota on hyödynnetty täysimittaisesti Prophets of the Void -albumilla. Jaakko Hautamäki vastaa miksauksesta ja Jonathan Mazzeo masteroinnista, mikä on luonut levylle viimeistellyn ja voimakkaan soundin.
Prophets of the Void on moniulotteinen teos, joka on suunniteltu koukuttamaan kuulijansa heti ensimmäisestä nuotista. Se on samanaikaisesti kunnianosoitus genren perinteille ja osoitus siitä, että death metal voi edelleen kehittyä ja yllättää. Levyn kansitaide, jonka ovat luoneet Joni Kiviniemi ja Niko Aromaa, täydentää visuaalisesti albumin teemaa ja tunnelmaa. Kyseessä on albumi, joka ei pelkää kokeilla ja seikkailla eri musiikillisten maisemien välillä, mutta säilyttää samalla tinkimättömän ytimensä.
Albumi ja taustatietoa
Prophets of the Void – Biisilista:
- Swarmspawn
- Penance
- Worldstone
- Decimation
- Colonus
- Lifeless Light
- Sun and Moon
- Circle of Keres
- Diary Ender
- Deface
- Rain for Discouraged
- Forsaken Brigade
Progeny of Sunin matka kohti tyhjyyden profeettoja
Progeny of Sun sai alkunsa kahden miehen yhtyeenä, kun Jaakko Hautamäki ja Niko Aromaa yhdistivät voimansa. Jaakko keskittyi instrumentteihin, miksaukseen ja masterointiin, kun taas Niko vastasi laulusta, sanoituksista ja visuaaleista. Heidän musiikillinen visionsa oli alusta alkaen monipuolinen, sisältäen niin nopeita ja aggressiivisia kappaleita kuin hitaita ja tunnelmallisia teoksia. Tämä kokeellinen lähestymistapa johti bändin nimeä kantaneen kuuden kappaleen EP:n syntyyn, joka sai erinomaisen vastaanoton ja antoi kaksikolle itsevarmuutta jatkaa matkaansa. He hoitivat tuolloin koko projektin itse, aina grafiikoista videoihin saakka.
Menestyksekkään EP-julkaisun jälkeen duo koki tarvitsevansa uusia jäseniä levittääkseen musiikkiaan laajemmin. Seurauksena oli bändin laajentuminen. Jaakko löysi kaksi paikallista muusikkoa Seinäjoen alueelta: Joni Kiviniemi (kitara) ja Juha Peura (rummut). Heistä tuli nopeasti osa Progeny of Sun -perhettä. Bändiin liittyi myös Tuomo Tolkki basson soittajaksi, ja kokoonpano oli valmis jatkamaan matkaansa. Täysimittaisen kokoonpanon myötä yhtyeen musiikki sai uudenlaista dynaamisuutta ja syvyyttä, mikä kuului heidän myöhemmillä julkaisuillaan.
Täydellä kokoonpanolla tehty ensimmäinen julkaisu oli kolmen kappaleen EP ”Dark Wanderer” vuonna 2021. Sitä seurasivat singlet ‘Worthless’ ja “Anguish” vuonna 2022. Näiden julkaisujen myötä yhtye hioi entisestään soundiaan ja löysi oman identiteettinsä. He työskentelivät ahkerasti debyyttialbuminsa Throne of Desolation parissa, joka julkaistiin vuoden 2023 lopussa. Nyt yhtye on siirtynyt uuteen lukuun ja julkaissut toisen täyspitkän albuminsa, joka on samalla yhtyeen kypsä ja kunnianhimoinen taidonnäyte.
Musiikkivideot ja lähteet
Yhtyeen kappaleille on julkaistu musiikkivideoita, jotka ovat katsottavissa Youtubessa. Ne tarjoavat lisäsyvyyttä kappaleiden tunnelmaan ja visuaaliseen ilmeeseen. Esimerkiksi kappaleiden ”Penance”, ”Decimation” ja ”Forsaken Brigade” musiikkivideot ovat julkaistuina.
Videot:
