Suomen suurin metalli-DJ-duo Stereo Terror starttaa kesän jykevällä Murder On The Dancefloor -singlellä

Kirjoittajan kuva

By admin

Suomen suurin metalli‑DJ‑duo Stereo Terror, eli Saku Solin ja Henry Uhlgren, palaa kesään intensiivisellä vauhdilla. Bändi julkaisi tänään uuden singlensä Murder on the Dancefloor, joka iskee kuin höyryjyrä. Biisi on räjähtävä yhdistelmä industrial‑sävyjä ja tanssimusiikin energiaa – täysin toista tasoa edellisiin tuotoksiin nähden. Kappaleessa paistaa vaikutteet julistuksellisesta antisankaruudesta ja omanlaisesta kekseliäisyydestä, aivan kuten DJ‑duon esiintymisissäkin, joista juontuu vahva musiikkileikittelyn ja provosoinnin perinne.

Uuden singlen julkaisun yhteydessä Saku avautui taustasta:

– Eesti Laul ‑kisan jälkeen halusimme saada kesäksi ulos uutta musiikkia, joka olisi vähän räyhempää. Samalla Murder on the Dancefloor on pieni hatunnosto meidän isoimmmalle vaikuttajallemme Rob Zombielle.

Tämä linjaus sopii erinomaisesti yhteen Stereo Terrorin brutaalin mutta silti tanssittavan estetiikan kanssa, joka yhdistää metallin raakuuden ja klubimusiikin vetovoiman. Biisi on saanut arvion “killer beat” ‑luokkaan osuvan vastaanoton sosiaalisessa mediassa

Biisin julkaisudetaljit ja taustavoimat

Murder on the Dancefloor julkaistiin kaikilla tärkeimmillä suoratoistoplatformeilla tänään, kesäkuun 13. päivänä 2025 . Julkaisun ympärillä on käytetty tyylikästä markkinointipuhetta: “BOOM! New single with a killer beat… hide the evidence, ditch the murder weapon, and pre‑save”. Tällainen visuaalinen ja verbaalinen teatraalisuus vahvistaa duon brändiä älykkään riehakkaana ja bisarraan julkisena dualistina.

Taustalta löytyy myös kovaa osaamista: biisin tuottamisesta vastasi Lauri Hämäläinen, joka soi tuoreimman yhteistyön myötä sekä uusimman singlen että aiemmin julkaistun Eesti Laul ‑edustuksen Prty Till The End Of The World . Hämäläisen kädenjälki on saanut tunnustusta Saku Solinin sanoin: “mestari Lauri Hämäläinen sai loihdittua meille jälleen biisin, joka sopii aivan täydellisesti jokaiseen juhlaan”.

Duo ja musiikki­taustat

Stereo Terror on perustettu vuonna 2016 Hyvinkäällä ja muodostuu DJ-työkseen tunnetusta parivaljakosta Henry Uhlgrenista (Henryfied) ja Saku Solinista (Shag‑U). He nousivat laajemman huomion kohteeksi yhdistäessään metallia ja diskoklubikulttuuria, josta kertoo myös heidän kevään kisabiisinsä Prty Till The End Of The World, joka jäi Eesti Laul 2025 ‑finaalin piikkipaikalle sijoille 15/16 . Duo on ennenkin toteuttanut yhteistyötä metallipiireissä, mm. Turmion Kätilöiden kanssa ja Saku DJ‑projektin muodossa.

Uhlgrenin ja Solinin musiikillinen lähestymistapa perustuu avoimuuteen eri tyylilajien yhdistämiseen. He itse ovat painottaneet, että ”There shouldn’t be any rules in music” – mantra, joka konkretisoituu heidän tuotannossaan. Yhteistyöt Noora Louhimon ja Seksikäs‑Suklaan kanssa, samoin kuin maininnat korostuvat myös uuden singlen ympärillä – sykähdyttävä sekoitus metallin ääniä ja dance‑kuvioita on heidän kulmakivensä.

Keikkakalenteri ja kesäkuviot

Stereo Terror avaa kesän festivaalikiertueensa ensi viikolla Nummirockista. Aiemmin samassa tapahtumassa vuonna 2023 bändi on esiintynyt vahvasti metallivetoisen festivaalin kärkikokoonpanossa – keikka sisälsi yhdistelmiä EBM:ää, eurodancea, industrialia ja metallia Tämä vahvistaa tunnettua kuvallista estetiikkaa, josta duo tunnetaan – kun metallipiireissä kaivataan tanssittavuutta, Stereo Terror täyttää sen aukon.

Kesälle on myös luvassa esiintymisiä muissa festivaaleissa ja klubeilla, joissa yhtenäinen teema on vahva lavakarisma, interaktiivisuus ja klubikulttuurin ethos. Uuden singlen julkaisun myötä energiat kovenevat ja esiintymislinjat kirkastuvat – nyt luvassa on äärimmäisen rytmikäs ja raskas tanssielämys.

Tulevat suunnitelmat ja yhteistyöt

Julkaisun yhteydessä duo antoi ymmärtää, että Murder on the Dancefloor on ensimmäinen kulma kesän tuotannosta. Aiempien yhteistyökuvioiden perusteella voidaan odottaa jatkossa lisää yhteistöitä eri genrien edustajien kanssa, kuten on nähty aiemmin. Saku myös vitsaili stadion‑ ja ristiäiskeikkojen mahdollisuudesta: “Ai ristiäisiinkin?… No varsinkin sinne, kyllähän oikean musiikin kuuntelu kannattaa aloittaa varhaisessa vaiheessa”.

Itsenäisen ja kokeellisen linjan jatkuminen on odotettavissa – heidän tuoreimman singlensä perusteella megasynkkä mutta tanssimusiikkia pakottava linja pysyy voimissaan. Yleisön ja kriitikoiden kiinnostus ratkeaa jatkon onnistumiseen livenä ja seuraavissa julkaisuissa.