Pitääkö olla huolissaan? jatkuu sunnuntaina 23.2. klo 21 uusin jaksoin. Viikoittaisen huolihuuhtelun vetäjänä jatkaa ohjelmaa sen alusta asti luotsannut Jenni Pääskysaari. Uutena panelistina aloittaa Pirjo Lonka. Ohjelman parivuotisen tauon aikana suomalaisille on ehtinyt tulla ihan uusia huolenaiheita ChatGPT:stä therianeihin.

Pitääkö olla huolissaan? -ohjelmassa panelistit Tuomas Kyrö ja Miika Nousiainen saavat tällä kaudella seurakseen uuden panelistin, näyttelijä Pirjo Longan. Pirjo Lonka ja Miika Nousiainen vaihtelevat panelistin tuolia ja molemmat heistä nähdään viidessä jaksossa. Pirjo kohtaa huolet etelä-karjalaisella maalaisjärjellä ja valtavalla tunteenpalolla.
– On todella hauskaa olla mukana Pitääkö olla huolissaan? -panelistina. Minua tietenkin jännitti, miten pärjään, koska ohjelmalla on kova taso. Sain tukea mahtavilta kanssatekijöiltä ja nautiskelin parhaimmillaan jopa sairaan hauskasta ja hulvattomasta menosta! Pirjo Lonka muistelee kuvauksia.

Ohjelma jatkuu uuden kauden merkeissä sunnuntaina 23.2. klo 21 alkaen MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla. Huolipaneelia luotsaa ohjelman konkari, sen ensiaskelista alkaen mukana ollut Jenni Pääskysaari.
– Jos jaettu ilo on kaksinkertainen, niin olisiko jaettu huoli enää puolikas? Toivon, että ohjelma olisi katsojille kuin onnistunut baari-ilta parhaiden kavereiden kanssa. Silloin ei muisteta eilistä, eikä murehdita huomista. Sitä paitsi ohjelman jälkeisenä aamuna katsojalla ei ole krapulaa, eikä tarvitse potea morkkista siitä, mitä hävettävää tuli taas tehtyä ja sanottua – samaa ei voi sanoa Miikasta, Tuomaksesta ja Pirjosta, Jenni Pääskysaari kertoo.
Katsojat ovat jälleen lähettäneet kasapäin huolia eivätkä ne tunnu maailmasta loppuvan. Tällä kertaa huolien joukosta löytyi paljon uusiakin aihepiirejä.

– Huolipaneeli on ollut tauolla nyt parisen vuotta, ja kansan pariin on sinä aikana ehtinyt jalkautua huoliaiheita, joita ei aiemmin ole käsitelty, kuten Chat GPT, Skibidisammakko ja therianit. Tuntuu myös, että mukana oli entistä enemmän seksiaiheisia kysymyksiä. Se lähinnä yllätti, että seksuaalipuolen huoliin etsitään vastausta T. Kyröltä, M. Nousiaiselta, P. Longalta ja minulta. Siitä pitää todellakin olla huolissaan, Jenni Pääskysaari sanoo.
Kauden kiinnostavat vieraat
Keväällä esitettävän kauden vieraina nähdään jälleen kiinnostavia kasvoja. Mukana ovat näyttelijä Elias Salonen, kirjailija Satu Rämö, politiikan asiantuntija Timo Soini, näyttelijä Pekka Strang, filosofi Maija-Riitta Ollila, dj-radiojuontaja Lina Schiffer, kirjailija-runoilija Heli Laaksonen, taiteilija Jorma Uotinen, koomikko Fathi Ahmed ja toimittaja Sean Ricks. Jokainen heistä tuo oman näkemyksensä ja kokemuksensa huolien käsittelyyn. Nauraminen on varmaa, kun panelistit pääsevät vauhtiin huolien perkaamisessa.
Jaksot 1–3
Jakso 1
MTV Katsomo, MTV3 su 23.2. klo 21
Omnipotentti asiantuntijakollektiivimme ottaa tällä viikolla kantaa mm. ikääntyvien naisten hiusten pituuteen, ruotsin kieleen ja kohtuulliseen määrään marsuja. Viisauttaan levittämässä Tuomas Kyrö, Pirjo Lonka ja Jenni Pääskysaari. Vieraana näyttelijä Elias Salonen.
Jakso 3
MTV Katsomo, MTV3 su 2.3. klo 21
MTV Katsomo+ -tilauksella su 23.2.
Spandexit viuhuu ja U-lukot ulisee, kun tämä urbaani ja dynaaminen joukko ottaa käsittelyyn mm. kaupunkipyöräilyn. Pehmustettuja pyöräilyhousujaan tällä viikolla kuluttamassa Tuomas Kyrö, Miika Nousiainen ja Jenni Pääskysaari. Vieraana politiikan asiantuntija Timo Soini.
Jakso 3
MTV Katsomo, MTV3 su 9.3. klo 21
MTV Katsomo+ -tilauksella su 2.3.
Huolta ovat tällä viikolla herättäneet muun muassa jälleen uudella tavalla pilalla olevasta nuoriso, naapurit ja Kouvolan haju. Laihoja lohdun sanoja tarjoavat omat itkututkijamme Tuomas Kyrö, Pirjo Lonka ja Jenni Pääskysaari. Vieraana näyttelijä Pekka Strang.
Ohjelman MTV:lle tuottaa Rabbit Films.
Pitääkö olla huolissaan? MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla su 23.2. klo 21 alkaen. Seuraavan viikon jakso ennakkoon MTV Katsomo+ -tilauksella.
Facebook, Instagram, TikTok ja X:
@mtvkatsomo @mtv3suomi
#pitääköollahuolissaan